Teknik Servislerin Önem Ve Özelikleri

Satış Sorası Teknik Servislerin Önem ve özellikleri

Tüm ülkelerde olduğu gibi ülkemizde de bu alanda mevzuatlar vardır.  Genişletecek olursak satış işlemi gerçekleştikten sonra, devamında kurulum, bakım, taşıma, yedek parça ve bz destekleri sağlayan kuruluşlara teknik servis denmektedir.  Servisler müşteri ile üretici arasındaki en önemli köprü ve her iki tarafında bire bir muhatap oldukları kuruluşlardır. Bu amaçla müşterilerin satın aldıkları ürünlerden beklentilerini giderecek cihaz yada ürünün özelliklerini kullanımını çıkabilecek arızaların tümünü sağlayacak nitelikte olma şartı servislerde aranmaktadır.

Teknik servisler hizmet verdikleri ürünün üreticileriyle anlaşma yoluyla iş yaparlar, aylık, yıllık standart bir ücret olduğu gibi, iş başı yani her ürün için belli bir fiyata da anlaşabilmektedirler, ülkemizde bu hizmetleri verenlerin büyük bir çoğunluğu hizmet verdikleri ürün başına hizmet bedeli almaktadırlar.

Ayrıca üretici firmalar belli periyotlarla servis personelini ürettikleri ürünler hakkında bilgilendir, taşıma esnasında nelere dikkat edilmesi gerektiği, kurulum aşamasının püf noktaları, arıza durumunda çözümü nasıl gerçekleştirebilecekleri ürünün genel kullanım bilgileri ve benzeri. Bunların yanında üreticilerin servis merkezlerinden istedikleri bir diğer konuda özelikle personelin giyim kuşamlarıdır, üretici firmalar her personelin mesai saatlerinde kendi logolarını taşıyan önlük, tişört, gömlek, pantolon, mont, yelek gibi giysileri giyme zorunluluğu getirmektedir, ayrıca üretici firmalar işyeri ve servis araçlarında da logolarının olmasını isterler.

Comments are closed.