Tv Bağımlılığı, Nasıl Bağımlı Olunur, Tedavisi Nedir

TV bağımlılığı nedir, Birinin nasıl bağımlı olduğu anlaşılır, Tedavisi varmıdır.

Son yıllarda iyice duymaya başladığımız tv bağımlılığı, bildiğimiz anlamda bir madde bağımlılığı yada fiziksel bir bağımlılık olmamakla birlikte Euphoria adıyla bilinen bir bağımlılık çeşididir, Euphoria kişinin hoşnutluk duyduğu, iyi hissetirdiği kişinin ruhsal durumuna verilen ingilizce kökenli bir addır. Genel seyir şekli bir kumarbazın kumar oynamaktan kendini alı koyamaması yada başka birinin saatlerce bir oyun başında yemek yemeden oyun oynamaktan kendini alı koyamaması gibi açıklanabilir.

Tv bağımlıları üzerinde yapılan araştırmalar sonucu insanları bağımlılığa iten etkenler arasında bilinç altında var olan başka yada devam eden bağımlılıkların tetikliyor olması, ekonomik sıkıntılar, sosyalleşememe, pisikolojik etkenler, hatta beslenme alışkanlıklarının düzensizliğinden kaynaklanabileceği söylenmektedir. Bazı durumlarda tv seyretmenin rahatlatıcı sinirleri yatıştırıcı etkisininde olduğu bilinmektedir.

Bu insanlar üzerinde Yapılan çalışmalarda, diğer normal kişelere göre daha çabuk öfkelenebildikleri, hemen herşeyden bir müddet sonra sıkılabildikleri, oto kontrollerinin düşük olduğu, daha hızlı bir şekilde dikkat dağılması, bilim adamları tarafından gözlenmiş ve pisikyatri uzmanlarının bilgilerine sunulmuştur. Diğer bir araştırmada ekran başında aşırı zaman geçiren deneklerin diğer az seyreden deneklere göre toplum içine daha az karıştırkarı, sosyalleşemedikleri, kendilerini ifade etmekte az tv seyredenlere göre daha geride kaldıkları, oboziteye daha meyilli oldukları bilimsel olarak ortaya çıkarılmıştır.

Tv bağımlısı olduğunu düşünen birinin yapması gereken hemen bir pisikolokla iletişime geçmesi, ve bir an önce bu hastalıktan kurtulmanın yollarını sadece kendisi değil çevresindende yardım isteyerek normal hayatına kaldığı yerden devam etmesini sağlamak olacaktır.

Comments are closed.